انجمن یک رمان

مهمان گرای شما برای استفاده کامل از امکانات انجمن (ارسال رمان،مطالعه رمان ها) باید در انجمن عضو شوید. اگر آشنایی کامل با عضویت در انجمن را ندارید اموزش زیر را مطالعه کنید
آموزش ثبت نام در انجمن
جهت عضویت کلیک کنید

هفت قلوی شگفت انگیز در توشِتی

PARISA_R

معاونت سایت
عضو کادر مدیریت
معاونت سایت
عضویت
3/28/17
ارسال ها
309
لایک ها
4,076
امتیاز
3,233
محل سکونت
اصفهان
#1
در نیمه شرقی رشته کوههای قفقاز بزرگ و شمال غربی استان کاخِتی(Kakheti )کشور گرجستان و در همسایگی جمهوری های داغستان و چچن کشور روسیه ، ناحیه ی بسیار زیبا و حفاظت شده ای وجود دارد به نام پارک ملی توشِتی (Tusheti National Park ) . فاصله ی زمینی این ناحیه از شهر تِلاوی (Telavi ) مرکز استان کاخِتی ، 65 کیلومتر و از پایتخت آن کشور ، 160 کیلومتر است .

منطقه ای کوهستانی و پربرف در ماههای سرد سال و بسیار سرسبز و پرآب در ماههای اِپریل تا جولای . معمولاً با بارش اولین برف پاییزی ، اهالی روستاهای آن ناحیه که به طور متوسط در حدود 3000 متر از سطح دریا ارتفاع دارند ، آنجا را به مقصد نواحی کوهپایه ای ترک می کنند .

آنچه که این منطقه را بسیار دیدنی و متمایز می سازد ، وجود بناهای روستایی قرون وسطایی است . سازه هایی که در دل آن طبیعت زیبا ، بس شگفت انگیز و جذاب است . این برج های مسکونی سنگی و جالب ، به گونه ای طراحی و ساخته شده که طبقات پایین این خانه ها برای فعالیت ها و نیازهای عادی زندگی روزمره همچون انبار مواد غذایی و محصولات کشاورزی ، پخت و پز و نگهداری دام و طیور بوده است . اما اموال با ارزش تر خانواده در طبقات بالاتر نگهداری می شده است . آن طبقات محل استراحت و خواب نیز بوده است تا در صورت احساس خطر نسبت به حمله ی غریبه ها و یا حیوانات وحشی ، ضمن عدم دسترسی آسان مهاجمان به اعضای خانواده ، اهالی خانه را در موقعیت برتری نسبت به آنان قرار دهد . همنشینی دو عامل تاریخ و طبیعت ، مناظر چشم نواز و حیرت انگیزی را به وجود آورده و دلیلی شده تا عاشقان این روستاهای خاص و دیدنی در ماههای گرمتر سال به آن ناحیه سفر نمایند . اما شرط اول آن است که مجنون باشی و بخواهی از جاده و گردنه زیبا و اما صعب العبور Abano گذر کنی . حال به معرفی مختصر هفت روستای دیدنی و شگفت انگیز آن منطقه می پردازیم :
1 – Omalo :

در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا قرار دارد و به دو بخش بالا (شمالی) و پایین (جنوبی) تقسیم شده است . به بخش بالایی آن Keselo نیز گفته می شود . در این بخش قدیمی ، قلعه ی زیبایی با هفت برج سنگی بسیار متفاوت و دیدنی وجود دارد که یکی از آنها تبدیل به موزه شده است .

( عکس شماره سه )2 – Dartlo :

این روستا که در ارتفاع دوهزار متری از سطح دریا قرار دارد ، مهمترین و متمایز ترین روستا در آن ناحیه به شمار می رود . بالکن های چوبی خانه ها ، بسیار دیدنی و منحصر به فرد هستند . اما آن گزینه ای که این روستا را متفاوت و شگفت انگیز می سازد ، بقایای سالن فضای بازی است که به عنوان دادگاه آن ناحیه به شمار می رفته است . شامل دوازده صندلی سنگی برای دوازده نفر هیات منصفه و دو صفحه ی سنگی در وسط برای زانو زدن محکوم و احتمالاً وکیل مدافعش . جالب تر این که در جایی از سالن ، سنگی وجود دارد که محکوم و مدافعش می بایست یک مو از سبیل خود کنده و در آنجا قرار می دادند تا جز حقیقت ، بیان نکنند و بسیار شگفت انگیز تر که کل جلسه محاکمه ، توسط یک زن ریاست می شده است .3 – Shenako :

یکی دیگر از روستاهای دیدنی و زیبای منطقه است که گردشگران برای دیدار از خانه های قدیمی ساخته شده از سنگ و چوب و تجربه زندگی در یک روستای قدیمی و زیبا و جذاب ، به آنجا سفر می کنند . یک کلیسای قدیمی و اما نسبتاً جدیدتر نسبت به خانه های مسکونی نیز در این روستا ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد .


4 – Diklo :

در همسایگی روستای Shenako قرار دارد . خانه های این روستا به نحوی طراحی و ساخته شده که بتوانند در طول سال ، حداکثر استفاده از نور و گرمای خورشید را داشته باشند . همچون برخی از روستاهای دیگر ، در این روستا نیز ، عبادتگاهی وجود دارد به نام Khati که زنان حق ورود و نیایش در آن مکان را نداشتند .5 - Parsma :

در این روستا گویا زمان متوقف شده است . این حس را دارید که ناگاه یک توشتی جنگجو و قرون وسطایی از پشت تپه ای و یا از درب خانه ای بیرون می آید . وجه تمایز آن ، وجود خانه هایی با با برجهای سنگی مکعب مستطیل است . ارتباط بین طبقات آن به وسیله ی نردبان های چوبی فراهم می شود . اغلب خانه ها با سقف های شیب دار زینتی ، پوشانده شده اند .

7 و6 – Jvarboseli و Verkhovani :

از این دو روستای زیبا که در نزدیکی هم واقع شده ، می توانید بی نظیرترین چشم اندازهای توشِتی را ببینید . زیرا آن دو مشرف به دره ی زیبا و عمیق Tsova هستند . دامداری ، شغل اصلی ساکنین این دو روستا می باشد. در ماههای گرم سال به این دو روستا بروید و از شب مانی در خانه های روستایی و پذیرایی گرم و صمیمی اهالی آن با انواع خوراکی های سنتی و سالم و مشارکت در دوشیدن دامها و صید ماهی قزل آلا از رودخانه ی زیبا و پرآب جاری در آن محل و اسب سواری در طبیعت دلربا و جذاب و تنفس در هوای پاک و روح نواز منطقه ، لذت ببرید .

چنانچه اهل این نوع سفر هستید ، به نواحی معرفی شده در نقشه زیر در کشور زیبای گرجستان رفته و از استنشاق هوای پاک و روح نواز ، دیدار از طبیعت زیبا و حیرت انگیز ، چشیدن غذاهای سالم و سنتی ، انجام کوهنوردی و ورزش های کوهستانی و بازدید و عکسبرداری ازخانه های خاص و متفاوت آن مناطق ، لذت ببرید .
 
Similar threads Forum Replies Date
سوژه شو 32
آموزش رمان نویسی و نویسندگی 9
تایپ رمان 7
دلنوشته های کاربران 3
تبریک وتسلیت مناسبت ها 10

بالا